پاسکوپلاس

در فصول سرد با چه بیماری‌هایی روبرو خواهیم شد؟

يكشنبه, 10 دی 1402

بیماری‌های فصول سرد که شایع‌تر هستند، عبارتند از:

سرماخوردگی

سرماخوردگی یک عفونت ویروسی است که با آبریزش بینی، گرفتگی بینی، گلودرد، سرفه یا سردرد مشخص می‌شود. همچنین ممکن است کودکان در اوایل بیماری تب نیز داشته باشند. معمولا درجه‌ی تب در کودکان پایین است. جالب است بدانید که سالانه کودکان اغلب ۱۰ بار یا بیش‌تر سرما می‌خورند!

برونشیولیت

برونشیولیت یک عفونت تنفسی ویروسی رایج در کودکان خردسال است. RSV یکی از علل شایع برونشیولیت است، اگرچه دیگر ویروس‌ها نیز باعث برونشیولیت می‌شوند. این بیماری بیش‌تر در کودکان با سن کم‌تر از ۱۲ ماه دیده می‌شود.

آنفلوانزا

یکی دیگر از بیماری‌های فصول سرد آنفولانزا است.  آنفولانزا معمولا با تب شدید، سرفه، گلودرد، سردرد و دردهای عضلانی بروز می‌کند. تب اغلب تا ۵ روز ادامه دارد. برخی از داروهای ضد ویروسی به مبارزه با آنفولانزا کمک می‌کنند.

کروپ یا خروسک

خروسک اغلب به طور ناگهانی در نیمه‌ی شب خود را نشان می‌دهد. کودکان معمولا با سرفه‌ی شدید از خواب بیدار می‌شوند. سرفه در خروسک، اغلب با صدایی شبیه به پارس سگ توصیف می‌شود. همچنین ممکن است کودک در هنگام تنفس نیز صدای بلندی ایجاد کند که پزشکان آن استریدور می‌نامند. استریدور صدایی شبیه سوت است.

ذات الریه

بر خلاف دیگر بیماری‌های فصول سرد، ذات الریه اغلب توسط باکتری‌ها ایجاد می‌شود. این بیماری می‌تواند به طرق مختلف ظاهر شود. گاهی اوقات مثل یک سرماخوردگی شروع می‌شود اما به تدریج بدتر می‌شود. گاهی اوقات به نظر می‌رسد که کودک در حال بهبودی است اما ناگهان دوباره بدتر می‌شود. اگر فرزندتان چندین روز سرما خورده است و ناگهان دچار تب شدید یا سرفه‌ شد، می‌تواند نشانه‌ی ابتلا به ذات الریه باشد.

آسم

آسم نوعی بیماری است که مجاری تنفسی را مسدود کرده و نفس کشیدن را دشوار می‌سازد. زمستان می‌تواند علائم آسم را بدتر کند زیرا هوای سرد و خشک مسیرهای هوایی را تحریک می‌کند و باعث اسپاسم عضلات می‌شود.

نظر خود را وارد نمایید