پاسکوپلاس

پیش بینی قیمت طلا در سال 2023

سه شنبه, 4 بهمن 1401

طلا در سال 2022 به بالاترین و پایین ترین سطح خود رسید و در ماه مارس 2000 دلار در هر اونس را شکست و با افت بیش از 20 درصدی به پایین ترین سطح 18 ماهه خود یعنی 1619 دلار در سه ماهه سوم رسید. فلز زرد اکنون در مسیر پایان دادن به سال نزدیک به ارزش اولیه خود در 1803 دلار است.

از آنجایی که سرمایه گذاران به دنبال طلا به عنوان پوششی در برابر تورم بالای دهه گذشته بودند، دلار آمریکا مانع از رالی صعودی آن شد.

در ماه سپتامبر، تلاش‌های بانک مرکزی برای کاهش نرخ تورم (CPI) در سراسر جهان، دلار آمریکا را به بالاترین حد در 20 سال گذشته رساند، لحظه‌ای که همزمان با پایین‌ترین قیمت طلا در 18 ماه گذشته بود.

با این حال، همانطور که برایان لنی در Junior Stock Review توضیح داد، داستان برای طلا در سایر ارزها متفاوت بود.

صادقانه بگویم، با وجود تمام رویدادهای اقتصادی جهانی، من فکر می کردم که طلا باید بیش از 2000 دلار آمریکا ارزش گذاری شود. که اینطور نبود. با این حال، دنیای مالی هنوز به روش های سنتی و قدیمی استفاده از دلار آمریکا به عنوان یک شبکه ایمن گره خورده است.

جراردو دل رئال، بنیانگذار جونیور ریسورس ماهلی و جونیور ریسورس تریدر، موافقت خود را با نظر لنی اعلام کرد.

او اظهار داشت:

اگرچه طلا عملکرد ضعیفی داشت – من فکر می‌کردم که بالاتر از 2000 دلار ارزش گذاری شود و به سمت بالاترین رکوردهای جدید پیش می‌رویم – در طول یک سال بسیار پرنوسان در تمام دارایی‌های مالی به خوبی به عنوان ذخیره‌ای از ارزش عمل کرد.

پس از سقوط طلا به زیر سطح 1700 دلار آمریکا در پایان سه ماهه سوم، فلز زرد در سه ماهه چهارم شروع به صعود کرد و بین 3 نوامبر (1625 دلار آمریکا) و 8 دسامبر (1789 دلار آمریکا) 9 درصد افزایش یافت.

دل رئال، که همچنین یکی از مالکان ResourceStockDigest.com و Digest Publishing است، گفت: “انتظار دارم سال 2023 سال خوبی برای طلا باشد، با هجوم به سطح 2000 دلار آمریکا و در نهایت به سمت بالاترین رکوردهای تاریخ.“

مبارزه با تورم سرسام آور داستان اصلی اقتصاد ایالات متحده در سال 2022 شد. فدرال رزرو شش افزایش متوالی نرخ بهره را اجرا کرد و نرخ وجوه فدرال را از 0.25 به 0.5 درصد در مارس 2022 به 3.75 تا 4 درصد تا نوامبر رساند.

کنترل تورم در نیمه دوم سال بعد از اینکه تورم در ماه ژوئن به بالاترین حد نزدیک به 40 سال گذشته رسید، آغاز شد. در اکتبر شاهد کاهش تورم به 7.7 درصد بودیم که پایین‌ترین نقطه از ژانویه است و این گمانه‌زنی را برانگیخت که فدرال رزرو ممکن است نرخ بهره خود را کاهش دهد.

Leni از Junior Stock Review گفت:

محور سیاست توسط فدرال رزرو نقطه عطف بزرگی برای قیمت طلا خواهد بود. صادقانه بگویم، من فکر می کنم که چرخش در قیمت طلا قبلاً اتفاق افتاده است. ما اکنون آن را می بینیم.

پس از چهار افزایش متوالی 0.75 درصدی نرخ بهره، تصمیم فدرال رزرو برای کاهش مواضع جنگ طلبانه خود، دردسر های بیشتری را به طلا اضافه می کند.

دل رئال همچنین پیش بینی می کند در صورتی که بانک مرکزی ایالات متحده سیاست سخت خود را نرم کند، قیمت ها تغییر خواهد کرد.

او گفت: «فدرال رزرو چاره‌ای جز کاهش و سپس توقف افزایش‌های خود نخواهد داشت، در غیر این صورت با خطر یک رکود طولانی‌ مدت و غیر ضروری مواجه خواهد شد». اگرچه این یک کاتالیزور خواهد بود.

با نزدیک شدن طلا به سطح 1800 دلار آمریکا، نگرانی ها در مورد رکود اقتصادی در سال 2023 یا 2024 نیز افزایش می یابد.

حرکت در یک روند کند کاهش نرخ ها که از رکود طولانی مدت جلوگیری می کند، تمرکز اصلی فدرال رزرو برای سال 2023 خواهد بود و به همین دلیل فیلیپ نیومن، مدیر متالز فوکوس معتقد است که بانک مرکزی ایالات متحده ممکن است به سرعت نرخ بهره را کاهش ندهد.

او انتظار دارد بین کاهش مداوم تورم و واکنش فدرال رزرو به این شاخص‌ها فاصله وجود داشته باشد.

وی با تاکید بر کلمه “نسبتا” گفت: “(این می تواند) مدتی بین کاهش تورم و سپس کاهش نرخ ها باشد. این به ما نشان می دهد که بازده واقعی نسبتاً بالا باقی خواهد ماند. و دوباره، من فکر می‌کنم که این امر کمی برای سرمایه‌گذاران  خبری ناامید کننده خواهد بود… ما شاهد خواهیم بود که طلا تحت فشار باقی می‌ماند، حتی اگر شاهد کاهش تورم در سال آینده باشیم.

همانطور که فدرال رزرو تلاش می کند تا از رکود دور بماند، سیگنال های رکود گسترده در اقتصاد جهانی در حال افزایش است.

طبق پیش بینی صندوق بین المللی پول، تورم جهانی در سال 2022 نسبت به سال گذشته دو برابر خواهد شد.

World Economic Outlook می‌گوید: بحران هزینه‌های زندگی، سخت‌تر شدن شرایط مالی در بیشتر مناطق، حمله روسیه به اوکراین و همه‌گیری طولانی‌مدت کووید-19، همگی بر چشم‌انداز (جهانی) سنگینی می‌کنند.

این گزارش خاطرنشان می کند که انتظار می رود رشد جهانی از 6 درصد در سال 2021 به 3.2 درصد در سال 2022 و 2.7 درصد در سال 2023 کاهش یابد. این ضعیف ترین رشد از سال 2001، خارج از بحران مالی 2008 و مرحله “حاد” کووید-19 خواهد بود.

از آنجایی که جهان در سال 2023 با یک رکود مواجه است – یا حداقل چیزی که “احساس رکود خواهد داشت” – ساختار طلا در حال بهبود است. به گفته شورای جهانی طلا (WGC)، خطر یک رکود خفیف و خطرات ژئوپلیتیکی ادامه دار، در طول تاریخ به نفع طلا بوده است. همچنین اگر وضعیت اقتصادی بدتر شود – به عنوان مثال، اگر بانک‌های مرکزی بیش از حد انقباض داشته باشند و رکود بزرگ‌تر و شدیدتری ایجاد کنند، یا اگر قبل از کنترل تورم و ایجاد رکود تورمی، سیاست‌های خود را تغییر دهند، احتمالاً طلا نیز در صدر خواهد بود.

از سوی دیگر، تداوم تقویت دلار آمریکا می تواند طلا را از مسیر خود خارج کند.

نیومن گفت: اگر شاهد رکود اقتصادی باشیم، یا نگرانی‌های مربوط به رکود افزایش یابد، چیزی که می‌توانیم ببینیم فرار به سمت دلار است. در آن سناریو، سرمایه گذاران ممکن است از ارزهای نوظهور دور شوند و نقدینگی از دلار حمایت کند و بر طلا تاثیر بگذارد.

در نهایت، عامل اصلی که می تواند مانع از افزایش قیمت طلا در سال 2023 شود، موفقیت فدرال رزرو در مهار تورم است.

WGC می‌گوید: «ریسک‌های نزولی نیز برای طلا از طریق سناریوی کاهش سرعت افزایش نرخ ها وجود دارد، که در آن اعتماد کسب‌وکار احیا می‌شود.» دارایی‌های ریسک پذیر و قیمت ارزهای دیجیتال احتمالاً سود خواهند برد و بازده اوراق قرضه بالا باقی می‌ماند – این محیطی چالش برانگیز برای طلا است.

کریم رایانی، مدیرعامل فالکون گلد گفت:

ما شاهد رکورد خرید طلا از بانک‌های مرکزی هستیم. سرعت انباشت طلا توسط بانک‌های مرکزی در سال 2022 از سال 1967 مشاهده نشده است. این امر احتمالاً در ماه‌های آینده ادامه خواهد داشت زیرا بانک‌های مرکزی به ذخایر طلای خود اضافه می‌کنند.

پیش بینی قیمت طلا در سال 2023

چشم انداز اقتصادی فعلی نامطمئن است و پیش بینی قیمت طلا در سال 2023 را چالش برانگیز می کند. کارشناسان FocusEconomics معتقدند قیمت طلا در یک محدوده رنج و بدون روند باقی بماند.

این شرکت در گزارشی اعلام کرد: تضعیف دلار و کاهش احتمالی نرخ بهره در اواخر سال 2023 هر دو برای قیمت طلا مثبت هستند. در مقابل، کاهش تورم جهانی باعث کاهش تقاضا برای فلز به عنوان پوششی در برابر فشارهای بالای قیمت می شود.

تنش ژئوپلیتیکی و سیاست چین در برابر کووید صفر نیز عواملی هستند که بازار را در سال 2023 هدایت خواهند کرد.

ادامه خرید طلای بانک مرکزی نیز ممکن است بر عملکرد این فلز گرانبها در سال 2023 تاثیر بگذارد. در سال 2022 بانک‌های مرکزی طلای بیشتری را به دارایی‌های خود اضافه کردند و سطوح را به بالاترین حد خود از سال 1974 رساندند.

FocusEconomics می‌گوید: «خرید طلای بانک مرکزی در چند سال اخیر به‌طور قابل‌توجهی نوسان داشته است، به طوری که خریدهای سه ماهه سوم 2022 بیش از 300 درصد در شرایط سالانه افزایش یافته است.

به طور کلی بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که طلا در سال 2023 می‌تواند بین 1470 دلار آمریکا (حداقل) تا 1830 دلار آمریکا (حداکثر) معامله شود و قیمت میانگین در 1694 دلار آمریکا باشد.

به طور کلی، Leni از Junior Stock Review دو خبر مهم در سال جدید را تماشا خواهد کرد:

اول، برای سرمایه گذاران فلزات گرانبها، اخبار محوری سیاست فدرال رزرو باید نقطه عطف باشد.

دوم،رویداد دوم تحولات خارج از اوکراین خواهد بود.

لنی گفت: «اخبار درگیری اوکراین و روسیه، خوب یا بد، می‌تواند تأثیر عمده‌ای بر جهت‌ گیری بازار و سرعت پول داشته باشد. “من فکر می کنم سال 2023 این پتانسیل را دارد که سال بسیار بهتری برای سرمایه گذاران باشد.”

توجه: مجموعه پی 98 صحت یا کامل بودن اطلاعات گزارش شده را تضمین نمی کند. نظرات بیان شده در این مقاله منعکس کننده نظرات تحلیلگران برجسته است و به منزله مشاوره سرمایه گذاری نمی باشد. به همه خوانندگان توصیه می شود که بررسی های لازم را انجام دهند.

آیا طلا سرمایه گذاری خوبی برای سال 2023 است؟

در حالی که هیچ کس نمی تواند آینده دقیق هیچ ابزار مالی را پیش بینی کند، می توان با اطمینان گفت که بیشتر پیش بینی ها به نفع این فلز زرد رنگ گرانبها است. این پیش بینی ها نشان می دهد که قیمت طلا در سال 2023 یا افزایش می یابد یا ثابت می ماند.

باید در نظر داشت که در حالی که اکثر پیش بینی ها به طور کلی صعودی هستند، بازارهای مالی جهانی، به دلیل بحران اقتصادی، به شدت نوسان دارند. این امر باعث می شود پیش بینی قیمت طلا بسیار مشکل باشد. بنابراین، ما باید عملکرد قیمت طلا را تحلیل کنیم و قبل از سرمایه گذاری به طور کامل فکر کنیم.

 

منبع: pay98

 

 

 

نظر خود را وارد نمایید