0

ظروف یکبار مصرف و محیط زیست

ظروف یکبار مصرف امروزه جزو جدایی ناپذیری از سبک زندگی همه ی ما شده است. چرا که زندگی را بسیار ساده تر و لذت بخش تر کرده است. البته همیشه این سوال وجود دارد آیا با استفاده از ظروف یکبارمصرف و به طور کلی پلاستیک باعث آسیب رساندن به محیط زیست می شویم؟

شاید ساده ترین جواب به این سوال یک بله باشد و راه حلش استفاده نکردن از پلاستیک در تمامی اشکال آن؛ اما نباید فراموش کنیم پلاستیک در بسیاری از امور زندگی ما نقش دارد و هرگز نمی توانیم آن را به کلی کنار بگذاریم.

قطعا میدانید در فرایند تولید یک لباس از جنس نخ طبیعی حتما باید یک جانور از بین برود و یا هزینه بسیاری برای آبیاری الیاف نباتی صورت بگیرد. در فرایند تولید آلودگی های بسیاری به وجود بیاید تا یک لباس بدون پلاستیک داشته باشیم!

همچنین بدلیل اینکه بعضی از این مواد غیرقابل تجزیه بیولوژیکی بوده و در بعضی موارد اصلاً قابل تجزیه نبوده و انباشت آنها در سیستم های آبی طبیعی و مصنوعی مشکل زا خواهد بود. آلودگی زیست محیطی بسیاری از محصولات ساخته شده از مواد غیر پلاستیک گاهی تا چند صد برابر پلاستیک است. تصور کنید با ۱۰% اضافه کردن پلاستیک به الیاف طبیعی چقدر میتوان برای محیط زیست مفید بود.

اما چرا همه میگویند پلاستیک به محیط زیست آسیب میرساند؟

چرا نمی گوییم الیاف طبیعی یا فلزات که گاهی تا چند صد برابر آلودگی زیست محیطی و گرمایی بیشتری دارند اسیب نمی زنند؟ چرا در حالی که عامل اصلي توليد گازهاي گلخانه‌اي مانند دي اكسيد كربن در صنعت سيمان وجود دارد باز هم پلاستیک را یاد میکنیم؟ آیا پلاستیک باعث گرمتر شدن کره زمین شده است؟ آیا پلاستیک باعث تولید دی اکسید کربن شده است؟ و سوالات بسیاری که باید پاسخ داده شود.

جالب است بدانید پلاستیک کمترین آلودگی را در فرایند تولید خود دارد و یک عنصر مفید و پر اهمیت برای تمامی صنایع و زندگی بشر است. تصور کنید در دوران کرونا ماسک و لباس پزشکان بدون پلاستیک امکان ساخته شدن نداشت یا حتی سرنگ و سرم و یا روکش قرص و کپسول یا جلیقه نجات، پستونک بچه، ظروف بسته بندی و بسیاری ساخته های دیگر که اگر پلاستیک نبود هرگز امکان ساخت آن را نداشتیم.

مزایا ظروف یکبار مصرف و یا پلاستیکی

1.دارای مقاومت به مواد الکلی

2.صرف انرژی کمتر برای تولید

3.قابلیت شکل پذیری بالا با گستردگی متفاوت خواص فیزیکی

4.طرح پذیری

5.شفاف بودن

معایب ظروف یکبار مصرف و یا پلاستیکی

1.اشکال در بازیافت آنها و مخاطرات محیط زیست

2.انتقال مواد مضر ( مونومر ها) به غذا در شرایط خاص

3.قابل استفاده در ماکروویو نمی باشد

بیاید به پلاستیک نگاه بدی نداشته باشیم

اما مشکل در کجاست؟
به نظر شما اگر ما کیسه نایلون را در محیط رها کنیم پلاستیک نابودگر محیط زیست است ؟ اگر لیوان یکبارمصرف نوشیدنی رو در خیابان رها کنیم آیا آن لیوان آلوده کننده شهر و محل زندگی ما است؟ قطعا مشکل اصلی خود ما مصرف کنندگان پلاستیک هستیم.

با مسئولیت پذیری و آماده کردن زیر ساخت های صنعت بازیافت نه تنها میتوانیم پلاستیک های موجود و تولید شده را تبدیل به ثروت کنیم بلکه از نعمتی که خداوند به کشور ما در صنعت نفت داده است میتوانیم یک زندگی بهتر، راحتتر با محیط زیست زیباتر وتمیزتر را تجربه کنیم.

 

شما می توانید برای ارتباط با واحد فروش با شماره های زیر در ارتباط باشید:

09015933901

02165735947

نظر خود را وارد نمایید