پاسکوپلاس

ظروف پلاستیکی مناسب برای غذاهای گرم کدام اند؟

هنگامی‌ که مشتریان رستوران‌ها و مراکز تهیه غذای بیرون‌بر برای خوردن غذا آماده می‌شوند، انتظار وعده غذایی عالی هم از نظر طعم و هم از نظر درجه حرارت غذا را دارند. با اینکه در بسیاری از موارد به سختی تلاش می‌شود تا غذای آماده به موقع و در دمای مناسب تحویل داده شود اما ممکن است در مواردی برآورده نشدن انتظارات مشتریان اسباب نارضایتی را در آنها را فراهم کند.

اما بطور کلی میتوان گفت مردم راحتی را دوست دارند و هیچ کاری آسان‌تر از آن نیست که بتوانند وعده غذایی خود را با کمک مایکروویو مجدداً چند ثانیه یا چند دقیقه گرم کنند و بخورند.. ظروف بسته‌بندی با قابلیت استفاده در مایکروویو به مشتریان این امکان را می‌دهد تا بدون نیاز به انتقال غذا از ظروف بسته‌بندی، غذای خود را در خانه به سرعت و به راحتی گرم کنند و ظروف بیشتری را کثیف نکنند.

ظروف بسته بندی از مواد مختلفی از جمله پلاستیک، فوم، آلومینیوم، کاغذ و موارد دیگر ساخته می‌شوند. اما همه آنها در برابر حرارت مقاوم نیستند و برای استفاده در مایکروویو ایمن نیستند. این مسئله اغلب باعث می‌شود این سوال در ذهن مشتریان ایجاد شود که “آیا این ظرف برای استفاده در مایکروویو امن است؟” یا “ظروف قابل استفاده در مایکروویو کدامند؟” و یا “ظروف ایمن برای استفاده در مایکروویوها چه ظروفی است؟”

همانطور که برای بسیاری از افراد مشخص است استفاده از ظروف و مواد نامناسب در مایکروویو می‌تواند منجر به ایجاد برخی از مشکلات جدی شود. بنابراین مهم است که ظروف قابل استفاده در مایکروویو باشند. به عنوان مثال قرار دادن برخی از پلاستیک‌های خاص در مایکروویو می‌تواند باعث ذوب شدن آن‌ها شود و به برخی مواد سمی مانند بیس‌فنول‌آ (BPA) اجازه دهد به غذاها و نوشیدنی‌ها مهاجرت کند. همچنین اگر ظروف آلومینیومی درون مایکروویو قرار گیرند خطر آسیب مایکروویو، اپراتور و یا حتی آتش سوزی وجود دارد.

 با وجود همه خطرات احتمالی، تهیه یک ظرف مناسب برای رعایت ایمنی هنگام استفاده از مایکروویو و جلب رضایت مشتریان بسیار مهم است. در ادامه این مقاله، رایج‌ترین انواع بسته‌بندی مواد غذایی که برای استفاده در مایکروویو بی‌خطر هستند و همچنین موادی که هرگز نباید در مایکروویو قرار گیرند مورد بررسی قرار خواهند گرفت. بررسی‌ها نشان داد برای ایمنی در مایکروویو، یک محصول باید حداقل 122 درجه سانتیگراد تحمل دما داشته باشد.

در بعضی موارد، در پایین ظروف نمادی وجود دارد که نشان میدهد برای استفاده در مایکروویو ایمن است یا خیر؛ اما درصورتیکه در پایین ظرف پلاستیکی نمادی وجود نداشته باشد می‌توان با کمک کد پلاستیک درج شده روی ظروف از ایمن بودن آن ظروف برای استفاده در مایکروویو اطمینان حاصل کرد. یعنی اینها بهترین ظروف یکبار مصرف ایمن برای استفاده در مایکروویو هستند.

 برای مواد مختلف پلیمری بکار رفته در تولید ظروف غذایی هفت کد پلاستیک از کد 1 تا کد 7 وجود دارد که هر عدد نشان‌دهنده یک نوع پلاستیک است. هر نوع پلاستیک تحمل دمای خاص خود را دارد که تعیین می‌کند می‌توان از آن در مایکروویو استفاده کرد یا خیر و این کدهای پلاستیک برای هریک از آن‌ها بر این اساس تعیین می‌شود.

انواع ظروف پلاستیک های مناسب برای غذاهای گرم :

به طور کلی سه نوع از ظروف پلاستیکی مناسب برای غذاهای گرم میباشند. این سه مورد عبارتند از پلاستیکهای کد ۱ ، ۲ و ۵ میباشد. این کد ها شامل انواع پلیمر های PET ، HDPE و  PP میباشد. این پلیمرها مقاومت مناسبی در برابر مواد غذایی گرم دارند. به همین دلیل از این مواد برای استفاده از ظروف غذایی مانند ظروف یکبار مصرف استفاده میشود.در زیر توضیحات بیشتری در این خصوص داده شده است.

ظروف پلاستیکیPP:

ظروف PP از پلیمر هایی با همین نام تشکیل شده اند. این ظروف پلاستیکی مناسب برای استفاده در حرارت های بالا تا ۱۲۲ درجه سانتیگراد هستند. از دیگر ویژگی این مواد میتوان به قابلیت استفاده در یخچال های فریزر اشاره کرد. برخی از پلاستیک ها، مانند آن هایی که حاوی BPA یا سایر مواد شیمیایی مضر هستند، می توانند بر بدن ما یا دنیایی که در آن زندگی می کنیم تأثیر منفی بگذارند. پلی پروپیلن، یک پلاستیک پیچیده، به طور کلی برای انسان بی خطر در نظر گرفته می شود. لذا در دسته پلاستیک های دارای (food grade) قرار میگیرد.

کاربردهای انواع ظروف پلاستیک PP مناسب برای غذاهای گرم :

کاربرد پلاستیک پلی پروپیلن بیشتر در ظروف غذایی مورد استفاده قرار میگیرد.  PP  را در ظروف غذایی مانند ظروف حاوی ماست، پنیر خامه ای و محصولات کره پیدا خواهید کرد. از آنجایی که تحمل حرارت بالایی دارد، اغلب در بسته بندی مواد غذایی که می توانند در مایکروویو گرم شوند نیز استفاده می شود. البته باید دقت داشت که در این خصوص حتما بروی پلاستیک علامت مناسب برای مایکروویو وجود داشته باشد. از کاربرد های دیگر این مواد نیز میتوان به برخی از وسایل جراحی و ایمپلنت ها اشاره کرد. همچنین از الیاف پلی پروپیلن معمولاً برای بافتن قالیچه ها استفاده میشود.

مواد پلاستیکی PET :

پلیمر PET یکی دیگر از موادی برای ساخت پلاستیک های مناسب برای غذا های گرم میباشد. معمولا از مواد پلاستیکی PET به صورت بطری استفاده میشود. کاربرد اصلی این مواد در ساخت بطری های نگهداری آب معدنی و نوشدنی های دیگر است. یکی از ویژگی های اصلی پلیمر های پت تحمل دمای پایین میباشد. به همین دلیل از این مواد میتوان برای نگهداری مواد غذایی یخی استفاده کرد.

ساختار پلاستیک PET :

ساختار ظروف PET از هیدروکربن تهیه میشود. به دلیل ساختار این مواد ظروف پلاستیکی تهیه شده از PET مناسب برای نگهداری مواد غذایی گرم میباشد. ظروف پت از ترکیب هیدروکربن های نفت خام شامل اسید ترفتالیک و اتیلن گلیکول تشکیل شده است و با افزودن بعضی از کاتالیزورها در شرایط صنعتی بدست می آیند؛ این مواد با قرار گرفتن در حرارت (معمولا بین دمای ۱۸۰تا ۲۰۰ درجه) شروع به ذوب شدن کرده و فرم الاستیکی را بوجود می‌آورند؛ و سپس توسط دستگاه‌های مخصوص، سرد شده و با توجه به نوع کالای مورد نظر به مواد شکل داده شده و قالب گیری می‌شوند.

 

شما می توانید برای سفارش انواع ظروف بسته بندی با شماره های زیر در تماس باشید:

09015933901

02165735947

نظر خود را وارد نمایید