پاسکوپلاس

تفاوت نایلون و نایلکس در چیست؟

شاید بسیاری از مردم به تفاوت نایلون و نایلکس آگاهی نداشته باشند و این موضوع برایشان به یک بحث رایج تبدیل شده باشد. پاسکولاس قصد دارد در این مقاله به پاسخ سوالات رایج مربوط به تفاوت نایلون و نایلکس بپردازد.

نایلون

نایلون یک ماده ترموپلاستیک ساخته شده از مواد پتروشیمی است. این محصول گروهی از پلیمرهای مصنوعی به نام پلی آمیدهای خطی با وزن مولکولی بالاست.

نایلون‌ها معمولاً مواد نیمه بلوری و بسیار سختی هستند که در درجه‌های مختلف موجود هستند. نایلون‌ها را می‌توان با مواد پرکننده‌ای مانند شیشه یا روغن مخلوط کرد تا جنبه‌های خاصی از عملکرد آن‌ها را افزایش دهد.

کاربردهای نایلون

نایلون  جزء جدایی ناپذیری از زندگی ما می باشد به طوریکه در انواع صنایع مختلف نفوذ کرده است. از لباس شنا، چمدان، چتر، برزنت گرفته تا رو تختی و پارچه در زندگی روزمره استفاده می شوند.

خواص نایلون را بدانیم

کشسانی بسیار بالا و عالی

مقاومت در برابر روغن و بسیاری از مواد شیمیایی

خاصیت ارتجاعی قابل توجه

دسته بندی نایلون ها

نایلون ۶ : توسط Paul Schlack ساخته شده است. این نایلون بوسیله پلیمریزاسیون همراه با باز شدن حلقه تشکیل می‌شود.

نایلون ۵۱۰ : از اسید سباسیک و پنتاماتیلن دی آمین بدست می‌آید.

نایلون ۶.۱ : با کمک اسید از تجزیه دینیتریل تولید می‌شود.

نایلون ۶۶ : Wallace Carothers نایلون ۶۶ را با استفاده از آمید به ثبت رساند.

نایلکس چیست!

در کشور ما ایران، نایلکس‌ همان پلی‌اتیلن سنگین است، اما در کشورهای دیگر نایلکس‌ها به این معنا نیستند. نایلکس‌ها از دو جز پلی اتیلن سنگین و پلی اتیلن سبک تشکیل شده‌اند. 

به دلیل خشکی، ضربه پذیری و نازک بودن این فیلم‌ها و شفافیت کمتر در مقایسه با نایلون‌ها، از مقدار ۲۰درصد پلی اتیلن سبک برای افزودن خواص براقی، نرمی و دوخت پذیری بهتر به این محصول استفاده می‌شود. نایلکس برخلاف نایلون‌ها دارای سطحی کدر بوده و نور را منعکس نمی‌کنند، از طرفی به سختی قابل تغییر هستند.

در گذشته بیشتر کیسه‌های زباله و پلاستیک‌ فروشگاه‌ها از پلی اتیلن سبک تهیه می‌شدند، اما امروزه مردم به این کیسه‌های پلاستیکی که برای زباله، حمل و نقل آسان‌تر وسایل و مواد غذایی استفاده می‌شوند، نایلکس می‌گویند.

کاربردهای نایلکس

سفره‌های یکبار مصرف میز

کیسه‌های فریزری

دستکش یکبار مصرف

کیسه‌های پلاستیکی حمل میوه و مواد غذایی

و در آخر تفاوت نایلون و نایلکس

تفاوت نایلون و نایلكس در ظاهر براق و شفاف بودن نایلون ولی خشک و مات بودن نیلکس است و در تولید، نایلكس را می توان با ضخامت بسیار كم و فوق العاده نازك كه تعداد هر برگ در یك كیلو زیاد است تولید كرد اما برای نایلون به این راحتی نمیتوان جنس نازك تولید كرد.

 

شما می توانید برای ارتباط با واحد فروش با شماره های زیر در ارتباط باشید:

09015933901

02165735947

نظر خود را وارد نمایید